Asterion: Atentát na Hlubině

V rámci Ostraconu si budete moct vyzkoušet hru ve světě Asterionu s Miloslavem Zaoralem.

Před samotnými herními bloky proběhne přednáška o Asterionu.

Asterion je komplexní fantasy svět pro RPG, to, čemu se v angličtině říká  „setting“ – tedy fantastické prostředí, sloužící jako kulisa a pozadí hráčům nejrůznějších RPG her – česky „her na hrdiny“. Pro ty, kteří si úplně neumí představit, jak taková RPG hra probíhá: jde o to, že jeden hráč (ať už mu říkáme Pán jeskyně či jinak) figuruje jako vypravěč příběhu, v němž vystupují postavy ostatních hráčů – ti svým konáním zasahují do příběhu vyprávěného vypravěčem.
Většina RPG her využívá nějaký herní systém. Ten slouží hlavně jako opora pro případy, kdy je zapotřebí nestranného soudce a supluje princip náhody. Samotný herní svět, tedy například Asterion, je kulisou příběhu, o kterou se vypravěč může opřít. Asterion v první řadě podporuje systémy českých RPG (Dračího doupěte a Dračího doupěte Plus), ale je snadno přizpůsobitelný i pro systémy jiné – jako je např. v zahraničí známé Dungeons & Dragons.

Jaký je svět Asterionu?
Na to není jednoduché odpovědět – Asterion má za sebou už více než dekádu historie, během níž se hodně vyvíjel. Jeho začátky se nesou v zásadě v rytmu klasické fantasy, byť s velice širokým využitím slovanských motivů. S přibývajícími lety, moduly a autory se však jeho charakter měnil, a dnes je stejně tak různorodý jako naše vlastní planeta. Asi právě různorodost může být jednou z typických asterionských charakteristik. Je to také svět neobyčejně rozsáhlý a dobře popsaný – vyšla k němu řada herních příruček a rozšiřujících článků v časopisech.
Na Asterionu funguje unikátní systém Řádu světa, takzvané Tvárnosti. Ta způsobuje, že se činy myslících bytostí viditelně promítají nejen do okolního světa, ale i do nich samých.
Většina modulů je zeměpisně zařazena do exotických oblastí tropů a subtropů, navíc do období právě probíhající kolonizace. Avšak ani ten, kdo hledá ve fantasy obvyklé věci – draky, elfy, kouzla, trpaslíky, zlobry nebo skřítky – nezůstane zklamán. Možná bude příjemně překvapen jejich originálním pojetím.
Asterion je svět prověřený zubem času, který již přestál mnohé. Je to svět živoucí, vynikající nejenom jako prostředí pro hraní RPG, ale i sám o sobě, jako dějiště zajímavých příběhů – o tom koneckonců vypovídá i stále se rozrůstající  knižní řada. Za dlouhé roky vyrostl do nečekané rozsáhlosti, což je nejenom zásluhou všech autorů, kteří přispěli svojí troškou do mlýna, ale i věrné komunity hráčů a čtenářů, co s ním drželi v dobrém i ve zlém – a kteří si zaslouží veliké poděkování.
Asterion má propracované dějiny, vlastní mytologii, potkáte v něm spoustu zajímavých tvorů a navštívíte mnoho neobyčejných míst.

Více informací naleznete na webových stránkách Asterionu http://asterionrpg.cz

O příběhu:
Hlubina, výcvikové centrum Ostrovního království Kirbega, žlutého drakočlověka nacházející se na moři daleko od civilizace. Centrum vítá nové rekruty, když v tom je na něj spáchán atentát. Jakou úlohu v tom mají postavy? Cizí prostředí a nedostatek času jim jejich postavení neulehčí, ba naopak. Dobrodružství se odehrává v lokaci popsané v nově připravovaném modulu Krajiny za obzorem II: Užiny Tary a mimo jiné zavede družinu i pod hladinu moře a nabídne jim tak unikátní prostředí.